Strona główna


Patron szkoły


O Szkole


Plan lekcji


Nauczyciele


Uczniowie


Dokumenty


Osiągnięcia


Archiwum


Kontakt


 

 

Projekty

Galeria zdjęć

Konkursy

"ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE"

 

   

OBSZAR 1  - Ruch w szkole/przedszkolu

 • PIRACI- WYPRAWA PO SKARB

     To nie tytuł filmu przygodowego, ale temat lekcji. 17 lutego 2014r. klasy III i IV zmieniły się w prawdziwe pirackie drużyny poszukujące skarbu. Zajęcia zaczęły się od nietypowej rozgrzewki podczas której pani Małgorzata Kamińska przeniosła dzieci w świat fantazji. Opowiadała historię, a uczniowie obrazowali ją ruchem; pływali, skakali, biegali, walczyli czyli w gruncie rzeczy dobrze się bawili. W czasie głównej części lekcji uczniowie wzięli udział w grze planszowej przygotowanej specjalnie na tę lekcję. Każde wylosowane przez grupę pole miało przyporządkowane prawdziwe wyzwanie! Dzieci w ferworze zabawy zapomniały o tym, że wykonują ćwiczenia fizyczne. Nikt nie obijał się, nie narzekał, że ćwiczenia trzeba powtarzać, po prostu walczył, aby dojść do mety i zdobyć skarb. Uczniowie opuszczali salę gimnastyczną z uśmiechami na twarzach i pirackim pozdrowieniem: ARRR!

   

 A piracka rozgrzewka wyglądała tak:

http://www.youtube.com/watch?v=iMsdfxEwpXs

 

SCENARIUSZ

 

 • „ZDOBYWAMY SPRAWNOŚCI  TRAPERSKIE”- łączone zajęcia ruchowe z elementami gimnastyki korekcyjnej          dla uczniów klas I-II

     11 marca uczniowie klasy  I i II na lekcji wychowania fizycznego zdobywali sprawności traperskie. Z szeregu zadań, jakie dzieci musiały wykonać, by zdobyć nagrodę -  trofeum, najprzyjemniejszym okazało się ćwiczenie w czołganiu popod rozciągniętą siatką. Nie było to łatwe zadanie zwłaszcza, że należało w drugim podejściu prowadzić piłę po siatce. Prawdziwy traper umie czytać różne ślady, zatem uczniowie musieli znaleźć wśród licznych stóp rozłożonych na sali te właściwe, z tym samym symbolem. Komu się udało,  przystępował do wykonania ostatniego zadania. Należało wybrać sobie zestaw koralików przywiązanych do drabinki gimnastycznej, rozplątać sznurek, założyć na szyję zdobyte trofeum i  zgłosić opiekunowi zakończenie zadania. W miłej przyjaznej atmosferze wszyscy uczniowie zdobyli „sprawności  traperskie”.

     A oto link do filmu z przeprowadzonych zajęć.

http://www.youtube.com/watch?v=GYBE_AbkWSg

 

SCENARIUSZ

 

OBSZAR 3 - Edukacja zdrowotna

 

 • W ZDROWYM CIELE- ZDROWY DUCH CZYLI SPOTKANIE Z PANIĄ PIELĘGNIARKĄ

     5 marca 2014r uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez panią pielęgniarką z Ośrodka Zdrowia w Łapszach Wyżnych. Celem spotkania było promowanie aktywności fizycznej, jako sposobu na zdrowie. Ludzie uprawiający sport są szczęśliwi, zadowoleni, pełni energii i łatwiej im pokonywać różne życiowe trudności. Właściwe dotlenienie organizmu wpływa na szybkość zapamiętywania i uczenia się. Pani pielęgniarka, oprócz wiedzy teoretycznej pokazała dzieciom jak kreatywnie wykorzystać dostępne przybory sportowe min. hula-hop.

 

 • KOLOROWE WYZWANIE- NASZE DRUGIE ŚNIADANIE

     Od listopada ruszyliśmy z programem zdrowotnym  „10 kroków do zdrowego odżywiania” w ramach, którego odbywa się akcja pt: "Kolorowe wyzwanie - nasze drugie śniadanie". W każdy ostatni czwartek miesiąca wspólnie spożywamy kolorowe i zdrowe śniadanka, bo przecież w miłej atmosferze smakuje nam lepiej! Mamy nadzieję, że będziemy mieć wiele pomysłów na zdrowe przekąski. Dodatkową atrakcją dnia, jest ubiór w kolorze śniadania.

 

 

 • RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

    Od kilku lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w kursach pierwszej pomocy przedmedycznej organizowanych w ramach akcji WOŚP. Uczą się rozpoznawać zagrożenia, alarmować odpowiednie służby i udzielać pomocy poszkodowanym. Kurs zakończony jest egzaminem teoretycznym i praktycznym. W tym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w biciu rekordu Guinessa w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo oddechowej.

http://www.youtube.com/watch?v=Q5QarIEDhbI&list=UUCFXiviw4dzkWEudKhf00kg

 

 • SZKOLNY DZIEŃ ZDROWIA

22 kwietnia uroczyście obchodzimy w naszej szkole Dzień Zdrowia. W czasie zajęć zachecamy uczniów do zdrowego trybu życia. Dzieci przygotowują zdrowe przekąski, które prezentują na forum szkoły a później w miłej atmosferze degustują. W akcji chętnie uczestniczą rodzice.

 

OBSZAR 5 - Pozalekcyjne zajęcia sportowe

 

 • GRANDEUS ZIMĄ ZDOBYTY

16 grudnia 2013r. uczniowie klasy V i VI pod opieką Małgorzaty Kamińskiej wybrali się na Grandeus (800m n.p.m.). Był to piękny, mroźny i słoneczny dzień a widoki jakie rozpościerały się ze szczytu wynagrodziły w zupełności cały trud wędrówki.

„Bo ja mam tylko jeden świat, słońce, góry, pola, las

i nic mnie więcej nie obchodzi bom turystą się urodził...”

Klasy III i IV pozazdrościły starszym kolegom i dwa dni później również wybrały się na szlak.

 

 • ZAJĘCIA Z UNICAR CAPOEIRA KRAKÓW

Capoeira to niesamowite połączenie tańca, muzyki, rytmu, sztuki walki, samoobrony, gimnastyki i akrobatyki. W ten niezwykły świat brazylijskich rytmów przenieśli uczniów naszej szkoły członkowie organizacji UNICAR Capoeira Kraków.

Tomasz Baranik (formado Banana) Wojtek Walęciuk (formado Bacana), Michał Wilgosz (formado Salomon), Gabriel Borowski (graduado Sariguź) i Katarzyna Staszyńska (formada Sorriso) przeprowadzili zajęcia, podczas których dzieci miały możliwość poznania historii i podstawowych elementów tej sztuki walki.

Uczniowie ćwiczyli i śpiewali, a uśmiech nie opuszczał ich twarzy, czyli po prostu czerpali radość ze wspólnego poruszania się.

Podczas zajęć można było także zobaczyć niesamowite pokazy umiejętności członków grupy capoeira.


Capoeira jest dla mężczyzn, kobiet i dzieci; jedynymi, którzy nie powinni się jej uczyć są ci, którzy nie chcą. (Mestre Pastinha).

 

 

 

 • ZAJĘCIA NA ŚCIANCE WSPINACZKOWEJ

W pierwszym dniu ferii czyli 3 lutego 2014, grupa śmiałków pod opieką Małgorzaty Kamińskiej i Beaty Kwak wybrała się do Nowego Targu. Celem wyjazdu było Centrum Wspinaczkowe TOP. Pełni obaw odważni uczniowie założyli uprzęże i podpięli się do lin.  Doświadczeni instruktorzy podpowiadali im jak pokonywać kolejne metry. Każdy dzielnie walczył ze swoimi słabościami. Wygrywała zaciętość, siła woli, spryt i oczywiście siła mięśni i rozumu. Można było chwilę odpocząć kołysząc się na długiej linie niczym Tarzan. Wszyscy świetnie się bawili. Panowie z Centrum Wspinaczkowego zauważyli młode talenty i zachęcali do dalszych treningów więc kto wie, może doczekamy się w niedalekiej przyszłości mistrzów polski w tej dyscyplinie sportowej...

 

 • ZESPÓŁ REGIONALNY „MAŁE JEDLICKI”

    Uczniowie, którzy już od 4 lat są członkami zespołu regionalnego „Małe Jedlicki” z coraz to większym zapałem i zaangażowaniem uczestniczą w próbach i spotkaniach. Szlifują śpiew i taniec, a także świetnie spisują się w roli aktorów , przedstawiając scenki rodzajowe i zwyczaje łapszańskie. Biorą udział w licznych konkursach i prezentacjach przed coraz to szerszą widownią.

W zeszłym roku brali udział w uroczystych obchodach Dnia Dziecka w Niedzicy oraz w Spiskiej Watrze. Ten rok rozpoczęli występem przed publicznością łapszańską prezentując scenkę „Na równinie przy młynie” i Jasełka. Największym sukcesem naszego zespołu jest zajecie I miejsca w konkursie „Spiskie Zwyki” w Niedzicy i zakwalifikowanie się do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce Zdroju. Dodatkowo grupa śpiewacza zajęła II miejsce w swojej kategorii wiekowej biorąc udział w tym samym konkursie.

Uczestniczyli także w Ostatkach-Fasiangach w Krempachach.11 marca reprezentowali naszą szkołę w Krakowie ma uroczystym podsumowaniu projektu „Małopolski- moje miejsce na ziemi, moja mała ojczyzna”.

 

http://www.youtube.com/watch?v=gtrz61wQmd4

 

OBSZAR 6 - Zajęcia niezorganizowane

 

 • AKTYWNE PRZERWY

Na przerwach fajnie się bawimy,

czasu na lenistwo nie tracimy.

Kostki, klocki, gumy w ruch wprawiamy,

sprawność ciała poprawiamy!

 

 

 • KONKURS OLIMPIJSKI

     Kiedy nasi sportowcy walczyli w Soczi u nas uczniowie rywalizowali w Konkursie Olimpijskim. Był to konkurs wiedzowy. Przez tydzień zmagań codziennie odpowiadali na stawiane pytania. Musieli dowiedzieć się jaka jest różnica miedzy olimpiadą a igrzyskami, którzy sportowcy zdobyli najwięcej medali olimpijskich czy też wykazać się znajomością dyscyplin olimpijskich. Pod koniec tygodnia najbardziej dociekliwi i wytrwali zawodnicy otrzymali nagrody.

 

 • CYRK SZKOLNY J

Podczas zabawy choinkowej uczniowie klasy V i VI zaprezentowali prawdziwy pokaz cyrkowy. Wszyscy ciężko pracowali nad jego przygotowaniem zarówno na lekcjach wychowania fizycznego jak i w czasie długich przerw. W dzień występu wszystko było zapięte na ostatni guzik a widownia była zaskoczona umiejętnościami starszych kolegów i koleżanek.

Pokaz składał się z akrobacji (przewrotów i zwisów ), żonglerki talerzami, popisów z kołami hula-hop, pantomimy a momentem kulminacyjnym występu były żywe piramidy. Odpowiednio dobrana muzyka oraz dekoracja sprawiły, że ten uczniowski pokaz stał się prawdziwą atrakcją.

Pojawiły się jednak opinie, że zabrakło tresury zwierząt- obiecujemy za rok się poprawić i przygotować występ jakiegoś lwa, słonia czy też może jakiś foczek... J

 

OBSZAR 8 - Aktywność w gronie rodziny

 

 • BAL PRZEBIERAŃCÓW CZYLI ZAPRASZAMY RODZICÓW DO ZABAWY

     W tym roku Bal Przebierańców odbył się we wtorek 4 marca czyli na sam koniec karnawału. Każdy przygotowywał się na ten dzień bardzo długo. Zaangażowano całe rodziny do obmyślania i wykonywania karnawałowych przebrań. Wychodząc z założenia, że „przykład idzie z góry” również nauczyciele założyli stroje „nieformalne”. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy także rodziców i młodsze rodzeństwo. Działo się wiele... Były tańce, zabawy, prezentacje, konkursy sprawnościowe, wybory Króla i Królowej Balu. Rodzice chętnie włączyli się do zabawy. Początkowo kołysali się w kącikach sali ale później nie oparli się pokusie biegania z piłeczkami czy też skakania w workach. Właściwie do końca nie wiadomo, kto lepiej się bawił; dzieci obserwując swoich rodziców, czy rodzice, którzy znowu na chwile stali się dziećmi.

 

 • WIOSENNY RAJD RODZINNY

   21 marca, jak tradycja każe wyruszyliśmy na poszukiwania WIOSNY. Ponieważ zadanie wydało nam się dość trudne do pomocy zaprosiliśmy rodziców i dziadków. Naszym celem był Grandeus- najwyższe wzniesienie w okolicy szkoły. Przecież z góry łatwiej jest dojrzeć zbliżającą się WIOSNĘ. Pogoda była piękna, słoneczko świeciło, wiaterek zawiewał, a my maszerowaliśmy w barwnych, kwiecistych kapeluszach. Po trudnej wspinaczce, na szczycie wzniesienia zapaliliśmy ognisko,  upiekliśmy serki i jabłka. W tej pięknej scenerii nie zapomnieliśmy o wiosennym ruchu. Chłopcy grali w piłkę nożną, dziewczynki rzucały ringo, a maluchy biegały za bocianem (latawcem). Na tle panoramy Tatr urządziliśmy również koncert śpiewu i tańca regionalnego. Po dniu pełnym wrażeń, zmęczeni, opaleni ale „naładowani” pozytywną energią z piosenką na ustach i gaikiem wróciliśmy do szkoły.

 Ogłaszamy wszem i wobec, że do nas WIOSNA  już przyszła.

 

 

 • PIKNIK RODZINNY

     Tradycją naszej szkoły jest Piknik Rodzinny, który organizujemy tuż po zakonczeniu roku szkolnego. Jest to okazja do spotkania się nauczycieli, dzieci i rodziców. Wspólnie witamy wakacje. Dzieci prezentują swoje  osiagniecia i zachęcają rodziców i nauczycieli do wspólnej rywalizacji podczas zabaw sportowych.

 

OBSZAR 9 - Aktywny wypoczynek

 

 •  ZAWODY W PRZECIĄGANIU LINY

     19 grudnia 2013r odbyły się szkolne zawody w przeciąganiu liny. Wzięli w nich udział uczniowie klas IV-VI. W myśl zasady fair play na początku rozgrywek rozlosowano drużyny, tak aby w każdej znajdowali się przedstawiciele klasy IV, V i VI. Emocje sięgały zenitu. Każda drużyna musiała stoczyć ze sobą walkę i tak wyłoniono zwycięzców czyli skład:

Julia Cieślik, Dawid Pojedzinka, Szymon Majerczak, Mateusz Sołtys, Dawid Tomaszkowicz, Aneta Gryglak, Justyna Kołodziej, Kuba Sołtys, Daniel Sobowicz i Dawid Starostowicz.

GRATULUJEMY!

Ponieważ konkurs odbył się tuż przed Świętami Bożego Narodzenia zwycięska drużyna została uhonorowana piernikowymi medalami.

 

 

 

 • AKTYWNE FERIE

     Ferie to odpoczynek od szkoły i nauki, ale nie od aktywności fizycznej! Codziennie uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w zajęciach sportowych. Oto harmonogram naszych działań.

     A tak wyglądało to w praktyce!

 

 

 • PODBIJ, ODBIJ, RZUĆ!

     W lutym w naszej szkole podrzucaliśmy, podbijaliśmy, odbijaliśmy wszystkim co nam wpadło w ręce. Bawiliśmy się doskonale. Ile razy podbiliśmy piłki? Tego nie wiemy, ale na pewno dużo, bo zabrakło nam palców u rąk, aby to zliczyć J